Mε τον όρο «ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ», εννοούμε το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις, για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του Γυμνασίου μας.

Ο κανονισμός αποβλέπει στη διαμόρφωση ενός παιδαγωγικού και διδακτικού κλίματος το οποίο θα εξασφαλίσει τη συνεργασία των μελών της σχολικής κοινότητας, χωρίς εντάσεις και συγκρούσεις, με αμοιβαίο σεβασμό, με ανοχή και αναγνώριση.

Στο πλαίσιο αυτό το περιεχόμενο του παρόντος κανονισμού δεν στοχεύει, κατά κανένα τρόπο στο να περιορίσει την ελευθερία, την πρωτοβουλία καθώς και τη δημιουργική δραστηριότητα των μαθητών/τριών του σχολείου μας.

Αντίθετα, επειδή το Γυμνάσιό μας επιθυμεί να διασφαλίσει όλα τα παραπάνω με τον πλέον οργανωμένο τρόπο, προβαίνει στη σύνταξη του κανονισμού του 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ με την πρόθεση να θεμελιώσει το καλύτερο δυνατό κλίμα συνεργασίας και ηρεμίας ανάμεσα σε όλους τους παράγοντες της σχολικής διαδικασίας και βέβαια με κοινή τους συναίνεση.

Υποκατηγορίες